Originally posted by Deks
View Post
Posao u Japanu
Collapse
X
-
Тачно, и то је одлична ствар. Ни Јапанци не знају да читају све знакове. Неки од канђија имају много различитих читања. Типично два - кинески и јапански начин - али се то јако компликује касније. Не само да имају више читања, него и више значења. Зато је битно за почетак пресећи и научити само основна значења. Касније се све надограђује као слагалица. Ја сам ишао обрнутим путем иако ме учила Јапанка. 7 година сам избегавао канђије и тапкао у месту, јер нисам могао да читам нити ишта да радим самостално. Само граматика, али вокабулар због незнања канђија се није ширио. Онда сам у неколико офанзива научио већину канђија и било је много лакше. И сад жалим што нисам целу књигу до краја прешао и утврдио градиво онда јер сад немам времена па купим један по један успут и то је болно споро. Инвестираш једно три месеца у канђи, уштедиш три године каснијеАли 4-6 недеља је мало амбициозно, мада сигурно има ко то може, ја нисам успео. А научити канђи да можеш из главе да их пишеш, то је тек један скроз нови ниво, за који ми треба још један живот.
「吾唯足知」 (吾唯足るを知る)- "Samo za dovoljno ja znam"
Comment
-
-
Pitanje:
Rado bih otputovao u Japan,nesto sam se raspitivao ali i dalje ne mogu da nadjem,kako je to ziveti tamo?Da li je skupo?
I koji poslovi su slobodni,takodje koliko kosta viza,da li drugi smeju da zive u Japanu,itd.
Za vizu, ja sam bio na 3+3+5 godina (Special engineering skills) i sada sam permanent resident, meni i porodici vise ne treba nikakva viza. U Japan sam dosao kao australijski drzavljanin.
Osim turisticke, za druge vize treba sponzor - firma, skolska ustanova, organizacija. Sama viza nije skupa, mislim 30-40 EUR.
Japan nije zemlja imigracije kao Kanada, Amerika, Australija ali drugi mogu da lepo i mirno zive. Ima 2 miliona stranaca, bar 300 hiljada mladih nastavnika engleskog u svakom trenutku. Ima i 300 hiljada Brazilaca koji rade u fabrikama na 5-godisnjim ugovorima.
Ako te neko ne salje ili nisi neki specijalan slucaj (kao Piksi, trener ili ja sa specijalnim inzenjerskim zanimanjem koje je retko) moraces da znas japanski da bilo sta pokusas.
Zaposljavanje je preko agencija, skoro nikada nije direktno sa firmom.
Zaposljavanje je 1. aprila (pocetak finansijske godine) i tada se u jednom danu zaposli 900 hiljada pocetnika. Van toga, zaposljavanje je retko, uglavnom po stranim firmama. Za to bi trebao da nesto dobro znas da bi uopste razgovarali sa tobom. Cisco, Oracle, ne insistiraju na japanskom jeziku, tamo ionako ne moze da se zaposli Japanac sa engleskim TOEIC manjim od 700.
Imas ovde na sajtu o zivotu uopste, cak ima i "Japan - da li je stvarno tako skupo kao sto se prica".
Japan je redak izbor, ako neko nije nastavnik engleskog ili ozenjen za japanskog drzavljanina ili neka naucna razmena.
Ako vec moras da odes, mislim da bi ti lakse bilo da gledas Dubai ili tamo negde, ima puno nasih i ima puno informacija.
Na nacin nakoji moze da se ode u Dubai (dobijes posao preko agencije u Beogradu, radnu vizu i ides) ne vazi za Japan. A da dodjes na turisticku vizu i trazis posao, firme nece da se bakcu da ti to sredjuju.Azija, moja dežela.
Comment
-
-
Koliko je moguce naci posao trenera u Japanu, engleski znam savrseno, japanski sam pocela da ucim i ne planiram da odustanem.
Za nastavnike fizickog, internacionalne skole, kod moje cerke u skoli ih ima 3.
Za gym: to je trziste drugacije nego po svetu i ako broj teretana i nije toliko manji, struktura posetilaca je razlicita. Tamo idu uglavnom penzioneri, provode po ceo dan. Gym je skup, kosta 120EUR mesecno za svaki dan (izuzev cetvrtka kada je svaki gym zatvoren) bilo koje vreme, 80EUR radni dan 10-18. Ima saunu sa TV, banju, restoran. Tu se druze, pricaju, ostaju od otvaranja do zatvaranja.
Inace, Japanke se kao zenske ne raskokaju sa godinama, u 50-oj mogu da obuku skolsku uniformu iz srednje skole.
Muskarci su isto slang a nemaju ni vremena za gym. Debelih ljudi nema.
Ja sam isao u 2 najveca, Axtos i Ilex, lanci sa hiljadama poslovnica, nisam nikada video nikakvog trenera, bar ne "personal trainer".
Istovremeno, moja zena je bila po ceo dan u gym (Axtos, Ilex), imali su bazen, stotine masina koje se menjaju na svake 2 godine i casove na svaka 2 sata. Casovi su bili razni, isli su po nekoliko puta dnevno, u skoro svakom trenutku se odvijao neki cas, to je bilo sa instruktorima.
Mozda ima nesto tako gde zive stranci cije se zene dosadjuju a od njih samih se ne ocekuje da nesto ozbiljno rade (oni se tretiraju kao gosti koji ce sutra da odu, imaju vremena za sve), kao Tokyo American Club pa da moze na engleskom. Znanje japanskog, ako nije perfektno ti ne bi pomoglo. Posao tih trenera je da zadrze i privuku clanove.Azija, moja dežela.
Comment
-
-
Originally posted by ljanmir View PostDa li neko ko zavrsi japanski jezik u Srbiji moze da nadje posao u Japanu i koje vrste ?
Poslovi tipa pakovanja u gajbice, slaganje na police, skoro da nema radnje koja nema pano sa oglasom za "arbaito", da, ta nemacka rec je za te poslove. Placa se 850-1,000 dinara na sat. Od 16-60 godina starosti
Ovde je i malo vise, za vikend i nocu do 1,200Y (dinara)
Sta za to moze da se kupi? Za jedan sat rada, moze ovaj rucak u restoranu. 8 takvih za jedan radni dan, ako neko bas hoce
Tamo gde treba da se zna japanski, kao rad u restoranu, 7-11, radnjama gde je kontakt sa kupcima, isto za cas, isto 900-1,000 dinara na sat.
Za nekoga ko zavrsi japanski, moze da nadje poslove sa srednjom srucnom spremom. To je za one ciji je supruznik japanski drzavljanin, koji su u Japanu na duze kroz brak ili na neki drugi nacin imaju vremena da traze i imaju legalan boravak koji dozvoljava rad.
Ko je zavrsio japanski i ima certifikat za predavanje engleskog (te dve stvari se spajaju u jednu: visoka skolska sprema i strucnost za engleski), moze da radi u nekom od desetina hiljada skola engleskog. Moze cak da radi i u drzavnoj skoli, gde japanski nece ni koristiti.
Nema rada na crno, tipa milioni Meksikanaca u Americi. Bez vize koja dozvoljava ostanak, niko ne bi ni razgovarao.
Ovo sto rekoh je uopsteno, bez informacija sta bi OP mogao i znao da radi, osim japanskog. I ta diploma sa Filoloskog prakticno znaci max znanje jezika ravno lokalnom srednjoskolskom, ako ne i manje od toga. Tu ne pomaze fakultetsko znanje istorije ili literature Japana.
Ta diploma i znanje jezika, to nije dovoljno za prevodjenje materijala firmi koje trguju sa Srbijom.Azija, moja dežela.
Comment
-
-
Dragi yoyogi i raamen,
Imam 38 godina, diplomirala sam engleski (i italijanski kao drugi strani jezik). Interesuje me posao nastavnika engleskog. Raspitivala sam se za Kinu preko jedne agencije i jednog posrednika (prilično mi je jasno kako to sve funkcioniše i na koji način). Međutim, naišla sam na "kineski zid". Naime, išla bih sa kćerkom (15 godina, upravo završila osnovnu školu). Opcije su da ili odloži školovanje na godinu dana i uči samo mandarinski pa da se upiše u kinesku školu (lično sam protiv ove opcije i ubijeđena sam da ona ne može za godinu dana da postigne ono što su kineska djeca učila osam godina i znam da bi imala loš uspjeh u srednjoj zbog toga) ili da se odmah upiše u međunarodnu školu u kojoj je nastava na engleskom (jezik nije problem, govori engleski kao srpski). Problem je što su te međunarodne škole u Kini preskupe, odnosno mogla bih čak da ih priuštim od plate u Kini, ali mi ne bi ostajalo ništa da uštedim (glavni razlog našeg odlaska tamo je, u stvari, da zaradim dovoljno za njen faks u SAD-u, mogu samo da sanjam o tome ako ostanem ovdje. Posle četiri godine, ja bih ostala, a ona bi išla na faks). Možete li mi, molim vas, preporučiti zemlju u kojoj bih mogla da radim, ona da se školuje, da ipak uspijem da uštedim neki novac? Da li znate nekoga ko je bio u ovakvoj situaciji? Mnogo mi je teško da sama odlučim, na internetu čitam svašta i nevjerovatno mi znači ovaj forum i vaša iskustva iz prve ruke i nesebična pomoć koju pružate ljudima.
(Fascinirane smo Japanom inače, ali pretpostavljam da je neizvodivo).
Comment
-
-
Da si Japanka, u tim godinama, nastavnik bilo čega, to bi bilo moguće. Sa toliko godina bi sa iskustvom verovatno bila na plati 7 miliona yena godišnje.
Kao stranac iz zemlje ne-engleskog govornog područja ne možeš da radiš u regularnim školama ili u srednjim. Ako bi te negde, u provinciji, i primili, to nema na netu i jedino ako tamo već živiš pa nekako saznaš ili te neko primeti pa ti ponudi posao.
Ovako, verovatno jedino što ostaje su škole jezika. Ima naših koji to rade u Japanu. Ovaj lanac škola je svugde, bili su bankrotirali 2007. pa ih je neko kupio i ponovo rade, NOVA. Njih ima 300 po Japanu i zgrade su im impozantne.
Tamo je plata nekako baš onolika koliko košta internacionalna škola - 3 miliona yena godišnje.
Preko neta sam upoznao sam jednu našu koja je radila u opštini (City Council) pa su je oni slali po školama kao nastavnicu engleskog na zamene. Engleski joj je bio drugi jezik, bila je nastavnica nemačkog. I tu je plata bila tako, 3 miliona yena godišnje, to je kao 230 hiljada dinara mesečno čisto posle poreza. Kako je našla posao - već je bila u Japanu, imala je momka ili muža, nije bilo sa daljine. Takav posao i ne može da se nađe na netu, možda ko je Japanac može da nađe gde se oglašavaju.
Slučajno, popunjavala je neki formular u opštini i kada su videli šta joj je zanimanje neko joj napomenu da ako ne radi, ima jedan zgodan posao otvoren.
Poslednji put kada sam se dopisivao sa njom, selila se po muževom poslu u Hamamatsu i našla je bila načina da se tamo poveže i da nastavi isti posao.
Ima bar 300 hiljada nastavnika engleskog u Japanu, mahom avanturistička omladina koja je tu da se naputuje i isprovodi 2-3 godine i da se vrate. Neki se ožene/udaju, ostanu i to su oni nastavnici engleskog koji nisu više u svojim 20-im.
Posao u tim školama nije dovoljan da se nađe stan - niko ti ne bi izdao na osnovu takvog posla i takve škole izričito odbijaju da budu garantori. Onda se stanuje u "shared accommodation" gde je cela kuća ili manja zgrada za nastavnike i gde nema uobičajenih formalnosti i dažbina ali žurke, pijanstva i što ide uz omladinu.
Škola je voljna da ti obezbedi smeštaj ali to je samo i isključivo za jednu osobu, 16kvm, čajna kuhinja i kupatilo. Ne znam koliko košta, čuo sam da je nastavnicima engleskog 60,000 yena (toliko i dinara) mesečno max preko kojeg se ne ide. Jedna Australijanka koja je radila kao vaspitačica u obdaništu (tu moraš da sviraš, pevaš, igraš) mi je rekla da je njena soba bila 40,000 yena mesečno.
U školi moje ćerke radi jedna mlada Crnogorka kao nastavnica fizičkog. U stvari, više kao asistent, ona vodi treninge košarke, odbojke, organizuje turnire, ona je sama i za taj nivo je plata isto kao 230,000 dinara mesečno.
Tamo gde je potražnja za nastavnicima engleskog (Japan, Koreja, Kina, Tajland, Vjetnam, Kambodža, Laos) tamo internacionalne škole (članice mreže od 2,200 internacionalnih škola) koštaju skoro isto : 22-25 hiljada dolara godišnje + školski autobus. U Japanu ima upola jeftinijih a isto formalno priznatih škola, kao International Christian Academy Nagoya. Sa platom nastavnika jezičke škole bi teško podnela čak i tu cenu za ćerku. Tu ne bi bilo nikakve uštede.
Ukratko, da si sama, prošla bi nekako pa i nešto uštedela. Ako ti je ušteda cilj, u Japanu je moguće uštedeti i 1,000 EUR mesečno samo to bi bio život kao na naftnoj platformi.Azija, moja dežela.
Comment
-
-
Poz yoyogi, evo mene opet ali sa jednim drugim pitanjem, koliko su veliki problem tetovaze u Japanu za nas? Ukoliko trazimo posao, da li je veoma tesko zaposliti se iako imamo tetovaze ili se jednostavno mogu samo prekriti(tetovaze na podlakticama)?
Inace skupio sam novac za gogo nihon skolu 12 meseci sad mi fali jos nesto novca koji moram imati na racunu kao dokaz da mogu sebe izdrzavati dok sam tamo iako bi radio i part-time dok ucim tamo.
Ali me interesuje ovo zbog tetovaza.
Comment
-
-
Originally posted by MarkoS View PostPoz yoyogi, evo mene opet ali sa jednim drugim pitanjem, koliko su veliki problem tetovaze u Japanu za nas? Ukoliko trazimo posao, da li je veoma tesko zaposliti se iako imamo tetovaze ili se jednostavno mogu samo prekriti(tetovaze na podlakticama)?
Inace skupio sam novac za gogo nihon skolu 12 meseci sad mi fali jos nesto novca koji moram imati na racunu kao dokaz da mogu sebe izdrzavati dok sam tamo iako bi radio i part-time dok ucim tamo.
Ali me interesuje ovo zbog tetovaza.Azija, moja dežela.
Comment
-
-
Yamasa skola i posao posle
Jos jedno pitanje yoyogi, s obzirom da ste Vi zavrsili Yamasa skolu za jezik. A na njihovoj stranici pise da se posalje “resume” ako planiramo da trazimo posao nakon zavrsetka skole. Da li Yamasa pomaze u trazenju full-time posla i da li je to 100% regulisano zakonom? Citao sam da neke skole full-time zaposlenja naprave kao 2 part-time posla sto bas nije zakonski regulisano i u slucaju da dodje inspekcija moze biti problema.
Da li je to razlog sa svakom skolom s obzirom da se radi o kursevima od 12mjeseci, krace ili duze. Ili je to sve ok?
Comment
-
-
Nisam ja tu školu završio, ja sam u nju išao na časove 1:1 jer mi je firma plaćala. Nisam bio upisan. Ja sam tada živeo i radio u Toyota City a Yamasa je na istoj liniji voza, u Okazaki, nekih pola sata.
Išao sam subotom 2 časa po 45 minuta nekih 6 meseci. Onda sam prestao posle nekoliko propuštenih lekcija zbog posla subotom (časove je firma platila).
To sa rezimeom je verovatno jer može da se ostane u Japanu još 6 meseci da se nađe posao posle završetka škole.
Veliki je nedostatak radnika za part time poslove. Kod mene u 7-11 rade sve Bangladesh, svi su studenti koji uče japanski da bi posle studirali u Japanu, baš po školama kao što je tvoja. Oni nisu završili a rade.
Možda 7-11 i slični (Family Mart) od njih traže kandidate ili im škole same nude. Nedostatak radnika je toliki da je 7-11 hteo da prekine 24x7 praksu i da ukine noćnu smenu.Azija, moja dežela.
Comment
-
-
Ahaa, izvinjavam se, moja greska. Mislio sam da ste zavrsili skroz.
Ako se viza produzava na 6 mjeseci za trazenje posla. Da li tu jos vazi da se ne moze raditi duze od 28 sati?
Ili je moguce u tih 6 mjeseci traziti pravi full-time posao? Cuo sam da su sajtovi kao sto je Gaijinpot dobri za traznje posla, naravno tesko je veoma ali nije nemoguce.
Takodje, hvala Vam na redovnim odgovorima na pitanja
Comment
-
Comment