Page 14 of 44 FirstFirst ... 4121314151624 ... LastLast
Results 261 to 280 of 874

Thread: Foto za danas (2011-13, ~5,000 fotografija)

  1. #261
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Nara, Japan.

    Stara prestonica (pre premestanja u Kyoto pa onda u Tokyo), od 710 do 794. Ima 8 hramova koji su na UNESCO "World Heritage" listi.

    Svetski poznate pagode(uz pesmu "Lepe zene prolaze kroz grad...")



    i hramove





    Isto, i Todai-ji, najvecu drvenu konstrukciju na svetu, i najstariju (od 710. godine):




    Malo je poznato, da napravimo malo iznenadjenje (nije na UNESCO listi) , ima i izmedju hramova i ovaj "Kamen plodnosti":



    Pa, lici na...



    Da, na to.

    Lepo je uglacan, stalno se "pipa" sa zeljom za zacetak dece.

    Prvi put kad sam bio, kolegina zena rece "Ja taj kamen vise ne pipam. Dosta je.".

    Imaju troje dece.
    Azija, moja dežela.

  2. #262
    Nara, Kasuga-taisha shinto hram

    Poznat po lanternama, bronzanim



    i kamenim:



    Ima 1,000 kamenih lanterni okolo i uz put.









    Ima jos jedna interesantna stvar: jeleni koji slobodno setaju. Neogradjeno, nije zooloski vrt. Ogroman park (mozda 10 puta Kalemegdan i u njemu se nalazi 8 hramova na listi Unesco) i jelena ima, kazu, preko 1,200. Oni se smatraju glasnicima bogova u Shintoizmu i zasticeni su.



    Ne znam sto, zenske i deca ih posebno vole:







    Nara park, jeleni.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  3. #263
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Dobrodosli u karijeru! (ili u masinu)

    Juce je bio prvi radni dan za citavu generaciju svrsenih srednjoskolaca i diplomaca fakulteta.

    Na sve strane "freshmen" odela i kostimi, to je propisano, tako se pocinje. Ovo je velika firma, Fujitsu, oni primaju svake godine na desetine hiljada pripravnika, bas na 1. april (1. april je pocetak finansijske godine u Japanu).



    Ove godine 800 hiljada novozaposlenih pocinje da radi. To je nekih 90% srednjoskolaca i diplomaca.


    Posao se nadje jos u 3. godini studija, firme se grabe, neke, da dobiju sto vise, regrutuju i sa druge godine. Poslednji voz ide u februaru godine u kojoj se diplomira. Svi pocinju odjednom i diplomiraju odjednom.
    Nema vecitih studenata niti ima studiranja za lezanje na birou za zaposljavanje. Bez obzira sta se studira, da je to zanimanje nepotrebno, ne bi ni bilo upisa.
    Geografija, istorija umetnosti, sve ide, ne samo elektroinzenjeri i kompjuterashi.

    Sistem nije perfektan pa nekih 10% ne dobije (unapred ili odmah) posao. Neki padnu na ispitu pa ne diplomiraju bas 23. marta (tada svi diplomiraju, 10 dana odmora pa na prvi posao), neki ne uspeju da nadju posao iz nekog razloga koji obicno nije da nikome ne trebaju.

    Nisu oni uvek ustogljeni kao na prvoj slici. Ovo su pripravnici SMBC banke na povratku sa pauze za rucak:



    Ovi su NEC:


    Azija, moja dežela.

  4. #264
    za poredjenje danas je Blic objavio malu analizu: http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/3...o-5000-radnika
    u Beogradu je 1989. bilo blizu 250.000 industriskih radnika, danas je manje od 14.000!!!!! to je jedna pristojna fabrika....u poslednjih 20 godina unistili su zemlju...danas zbirno u srbiji jedva da ima 1.000.000 zaposlenih sve sa vojskom, policijom, admi nistracijom, zdravstvo i prosveta, poljoprivreda......

  5. #265
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Kobe, Japan. Sa onog tornja u obliku bubnjica, pogled samo na jednu stranu, prema luci:



    Tu, dole, ima neke aktivnosti. Braon tacka je replika Kolumbove Santa Marie:



    U pozadini je hotel "Meriken Park". Nista narocito, spolja lepo izgleda a unutra je za kineske "packaged tourists", na malom budzetu.




    Verna replika:



    Oko nje, studenti imaju zabavu i buvljak:

    Azija, moja dežela.

  6. #266
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Sta imamo ovde? Evakuacioni centar?

    Ne. Aerodrom u Los Angelesu. Posle Heathrow verovatno najgori i najomrznutiji na planeti. Bio sam na njemu mozda 20 puta u odlasku. Sramota civilizovanog sveta. Jednom recju, govnara.

    Kroz tu nocnu moru, tretirano kao stoka na utovaru u vagone, prolazi 50 miliona putnika godisnje.




    Kontra tome, savrsenstvo na zemlji. Changi Singapore.
    Nema redova za "vatanje" i provere. Ovo je jedan terminal:





    10 minuta kasnije, drugi terminal. Isto. Nije slucajnost:





    Klima (okrugli otvori u zidu) i skretnice vazduha na plafonu:




    Defile (arguably) najlepsih, najzgodnijih i najbolje odevenih stjuardesa, jedne od 3 najbolje firme na planeti (Singapore Airlines):





    I, ovo na Changi nije prva klasa ili nesto specijalno. Opsti prostor raspoloziv svim putnicima. Gde je Los Angelesu ostao osecaj za servis?
    Verovatno, zaboravio ga "na klaviru, dok je cep'o drva". Nikada ga nije ni imao.


    Azija, moja dežela.

  7. #267
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Od pocetka me je cudilo kako to da su japanske novine tanke. Ko je video vikend izdanje New York Times, 2kg papira, zna na sta mislim.

    Japanske su, maltene kao onaj "Sport" sto je izlazio 2 puta nedeljno ili cak i manje od dodatka novina. Ovo na slici su 10 razlicitih novina, svake sa po nekoliko primeraka za danas. Mislim da je subotnji Sydney Morning Herald sam veci nego sve ove novine u standu zajedno.
    Sve novine su bez dodataka, sve je po jedan primerak:





    Evo i razloga. Nije da nema sta da se pishe:







    Tekst od 1000 karaktera na engleskom, preveden na kineski (ili japanski) izgubi 70% na duzini. Japanski je istina manje efikasan, mozda 60%, jer postoje katakana i hiragana koji su jedan karakter kao jedno slovo. U kineskom ni to nema.

    Kineski karakteri, kanji, koji se koriste i u Japanu. Jedan karakter zamenjuje nekoliko reci. Kineska verzija Twitera (250 miliona korisnika, normalan twiter je 150 miliona) ima ogranicenje na 140 karaktera a limit se nikada ne dostigne - jer je pismo koncizno i jedan karakter moze da znaci 10 reci u drugim jezicima.

    Kanji su doneti su iz Kine u Japan pre 1500 godina, transformisali su se i gde su isti ili slicni, drugacije se izgovaraju.

    Tako, Kinez/Japanac mogu da procitaju jednostavnije stvari (jelovnike, sportske rezultate) na drugom jeziku i da nagadjaju komplikovanije, samo kad je napismeno.
    Tako i sama Kina: tamo ljudi iz razlicitih pokrajina ne mogu da razumeju jedni druge ali napismeno je sve isto. Kantonski (Hong Kong) i Mandarin (Peking) su potpuno razliciti jezici ali im je zapis isti. Jos je Mandarin obavezan u skolama.
    Azija, moja dežela.

  8. #268
    Evo ga, tu je. Prolece, sakura je ovog vikenda rascvetana.





    To je to, kada sve procveta.

    Sve?
    Sve.

    Bas sve?
    Bas sve.



    Sutra idem na "hanami yasumi" = praznik posmatranja cveta. Bice sutra na stotine slika.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  9. #269
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Sakura u punom cvetu, danas je 8. april, hanami yasumi dan. Piknik pod cvetom sakure.













    Sta je neobicno? Sve devojke na slikama su ne Japanke, nego Filipinke.
    Danas je i Uskrs pa Filipincina, vernicima rimokatolicke veroispovesti cestitamo najveci hriscanski praznik.
    Jaki su u religiji i nema teorija da, sta god da rade, rade na Uskrs. Nikad ih ovoliko nije bilo.


    Ima ovde, "Japan - prolece" jos 20-ak fotografija (ne Filipinki, sakure).
    Azija, moja dežela.

  10. #270
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Dok sakura traje.

    Ima i nocni obliazak, to firme rade, puste zaposlene da izadju ranije na vecernje razgledanje. Ne secam se gde sam ovo slikao, bilo je u Tokiju pre 6 godina.



    Ovo je tudja slika, Osaka Castle:


    Azija, moja dežela.

  11. #271
    Shinjuku Gyoen, iz mog tokijskog ofisa.




    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  12. #272
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Dok je jos aktuelno...Severna Koreja se sprema da ove ili sledece nedelje lansira raketu (za koju eksperti kazu da je kanta, kao bure napunjeno ekserima i osnovnim eksplozivom) a Japanci se spremaju da je obore ako krene prema Japanu.

    Patriot anti-balisticke rakete se nekako ne slazu sa sakurom u cvetu:

    Azija, moja dežela.

  13. #273
    Fujigaoka station.





    Isto mesto, nocu:





    Naravno, deca na likovnom prave 3D sakure:

    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  14. #274
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Nesto pliva rekom...




    Ovde je izgleda doslo do "ekoloske katastrofe", potok zajazen...






    ...opalim laticama sakure:


    Azija, moja dežela.

  15. #275
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Danas je u Thai Songkran, njihova Nova godina.
    Do 1940. je i zvanicno bila Nova godina. Thai imaju svoje godine, tako je tamo sada ne 2012. nego 2555.

    Pada u vreme najvece vrucine, vec nedeljama je 35-40C i tu je prekretnica: od sada polako pocinje kisna sezona koja kulminira u septembru i oktobru da bi zavrsila za Loy Kratong pocetkom novembra.

    Songkran je originalno dan kada se izrazava postovanje starijima. Od pre 10-ak godina je festival/karneval i ludnica sa polivanjem vodom.

    Sta je tu zanimljivo turistima? Pre svega, ko voli mokre majice, ima do mile volje. Disko muzika pred radnjama i kucama, opste napijanje i veselje najvece u godini. Nema nasilja.

    Ovo sam slikao na Koh Samui. Ovako pickup kamioneti sa buradima vode i "posadom" koja odozgo poliva one dole krstare 10km na sat po ceo dan. I sam sam vozac jednog takvog a pozadi u prikolici su mi burad i 10 ludacki raspolozenih polivaca. Kao na ovom kamionetu ispred mene.





    Moj referent za Kambodzu i dzunglu, Colonel Kurtz, pise ovde i prilaze jos 6-7 slika.
    Azija, moja dežela.

  16. #276
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Japan, Aichi prefecture, Kariya.

    Njiva.



    A u njivi...



    Knjizara. Velika i dobro opremljena.





    To je dotle doslo, da ono sto me je nekada cudilo da svako zna za Danila Kisha i za Milorada Pavica vise me ne cudi.

    Skole obeshrabruju kompjutere i Google. Imaju svake nedelje dane samo biblioteka i hard copy, systematic research.
    Azija, moja dežela.

  17. #277
    Hamamatsu, ova zgrada kao pivska flasha je hotel "Okura".





    Hamamatsu, malo ko je cuo za to mesto. Tu je sediste Yamahe, najfiniji motocikli i muzicki instrumenti. Jos je tu i



    Suzuki (suzuki = drveno zvono, klepetusha) je kralj malih vozila koji godinama zbunjuje konkurenciju kako uspeva da ih naparavi pa jos i da dobro zaradi. Zbog Suzukija je Toyota kupila firmu Daihatsu, nikako nije mogla sama da se nosi sa Suzukijem.

    Ovih dana je Suzuki dao pedalu Volkswagenu koji je isto bio u nekom saveznistvu (vlasnik 20% akcija) da nauci kako da pravi mala kola.

    Grad je prepun Brazilaca (u Japanu je bilo 300 hiljada, sada je manje, 210 hiljada) pa su i po ulicama natpisi i na engleskom i na portugalskom.






    Ovde nam trudbenici ruckaju na pauzi. Onda se vrate na odlicne motore i mala kola.




    Nisu samo kola i motori. Rade oni i druge stvari. Cekao sam ovu ribu da se namesti pa da se vidi kolika je ovo motorchina:



    Suzuki mi je korisnik, obozavan da idem kod njih i u Yamahu.
    (Clone of Yoyogi)

    "My woman from Tokyo,
    She makes me see.
    My woman from Tokyo,
    She's so good to me"

    Deep Purple
    Woman from Tokyo
    "Who do we think we are", Album
    EMI, 1972.

  18. #278
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539

    Toyota Head Office

    U Toyota City, gradu koji se do 1959. zvao Koromo. Onda su promenili ime i dali do znanja da se vezuju za sudbinu Toyote.


    Toyota Motor Corporation, Head Office:





    Sa puta, preko rascvetale tresnje:




    Unutra ne sme kamera niti mobilni sa kamerom da se unese u zgradu.


    Bio sam tamo vise puta a rucak je poseban dozivljaj: vrhunska hrana, kao bife dorucak u Interkontinentalu, sve za 1 EUR.
    Medjutim, hrana moze da se uzme samo sa karticom koja se koristi da se pamti ko sta jede. Svake godine obavezan sistematski pregled svih zaposlenih (i moja firma ima to) i ako se nadje problem - holesterol, na primer, oni odu i pogledaju sta je taj jeo i da to nije uzrok.

    Ime osnivaca Toyote je Kiichiro Toyoda. Danas je CEO Akio Toyoda.
    A firma se zove Toyota.

    Isti je kanji i za Toyoda i Toyota: 豊田

    Medjutim, zapis na katakani nije isti.

    Toyoda: トヨタ”
    Toyota: トヨタ


    Da bi se napisalo Toyoda, treba 10 poteza olovkom.
    Da bi se napisalo Toyota, treba 8 poteza.

    Broj 8 je srecan broj u Japanu a zapis (8) je kao simbol za beskonacnost, vecitost.

    To je prvi razlog da se firma zove drugacije nego porodica koja ju je osnovala.

    Drugi razlog je da se napravi razlika izmedju privatnosti porodice Toyoda i fabrike Toyota. Fabrika je za radnike, za drustvo i za trziste.
    Azija, moja dežela.

  19. #279
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Yoyogi park, Tokyo.

    Neuobicajena scena: Amerikanac ima kolica i u azijskom gradu prodaje napitke.



    Zgrada ciji vrh strci iznad krosnji drveca je Park Hyatt, iz "Lost in Translation".
    Azija, moja dežela.

  20. #280
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,539
    Taman prodje sakura, kad ono nova kampanja: novi cvetovi ukrasavaju supermarkete i radnje, prevoz i gde god neko moze neko da ih postavi:



    Sada je na redu cvetanje breskvi. Ima bar jos 2 kampanje cvetanja drugog cveta u narednih mesec dana.

    Ispod Mt Sanage (610m, 100m visa od Avale a uopste mi nije licilo na planinu i cudio sam se sto se tako zove) je najpoznatije uzgajaliste breskvi u Japanu.



    Ove 2 slike su moje, akko google "Sanage Toyota peach", jedan od sajtova koji izadje je ovaj

    Prvi ekran (30 slika) su isto bas odatle, Sanage.
    Azija, moja dežela.

Similar Threads

  1. Foto za danas (2015).
    By yoyogi in forum Foto blog sa Istoka
    Replies: 222
    Last Post: 31-12-15, 22:05
  2. Foto za danas (2014). Novo svaki dan.
    By yoyogi in forum Foto blog sa Istoka
    Replies: 304
    Last Post: 31-12-14, 23:05
  3. Postavljanje fotografija u postove
    By yoyogi in forum Forum Support Desk
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-13, 22:27

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •