Results 1 to 20 of 39

Thread: Posao u Japanu

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,542
    Quote Originally Posted by MarkoS View Post
    Poz yoyogi, evo mene opet ali sa jednim drugim pitanjem, koliko su veliki problem tetovaze u Japanu za nas? Ukoliko trazimo posao, da li je veoma tesko zaposliti se iako imamo tetovaze ili se jednostavno mogu samo prekriti(tetovaze na podlakticama)?

    Inace skupio sam novac za gogo nihon skolu 12 meseci sad mi fali jos nesto novca koji moram imati na racunu kao dokaz da mogu sebe izdrzavati dok sam tamo iako bi radio i part-time dok ucim tamo.
    Ali me interesuje ovo zbog tetovaza.
    Nosi duge rukave. Generalno, ako se tetovaže ne vide kada se nosi uniforma/odeća za posao, nema veze. Ima građevinskih/dostavnih radnika ili zanatlija sa tetovažama. Ima čak i stranaca nastavnika engleskog samo njih nekako tolerišu jer su stranci.Na javnim kupalištima,bazenima, onsenima,skoro uvek ima znak da se tetovaže ne smeju videti. Ili majica ili da se prekriju flasterima boje kože.
    Azija, moja dežela.

  2. #2
    U redu, hvala na savjetu.

  3. #3

    Yamasa skola i posao posle

    Jos jedno pitanje yoyogi��, s obzirom da ste Vi zavrsili Yamasa skolu za jezik. A na njihovoj stranici pise da se posalje “resume” ako planiramo da trazimo posao nakon zavrsetka skole. Da li Yamasa pomaze u trazenju full-time posla i da li je to 100% regulisano zakonom? Citao sam da neke skole full-time zaposlenja naprave kao 2 part-time posla sto bas nije zakonski regulisano i u slucaju da dodje inspekcija moze biti problema.
    Da li je to razlog sa svakom skolom s obzirom da se radi o kursevima od 12mjeseci, krace ili duze. Ili je to sve ok?
    Attached Images Attached Images  

  4. #4
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,542
    Nisam ja tu školu završio, ja sam u nju išao na časove 1:1 jer mi je firma plaćala. Nisam bio upisan. Ja sam tada živeo i radio u Toyota City a Yamasa je na istoj liniji voza, u Okazaki, nekih pola sata.
    Išao sam subotom 2 časa po 45 minuta nekih 6 meseci. Onda sam prestao posle nekoliko propuštenih lekcija zbog posla subotom (časove je firma platila).
    To sa rezimeom je verovatno jer može da se ostane u Japanu još 6 meseci da se nađe posao posle završetka škole.

    Veliki je nedostatak radnika za part time poslove. Kod mene u 7-11 rade sve Bangladesh, svi su studenti koji uče japanski da bi posle studirali u Japanu, baš po školama kao što je tvoja. Oni nisu završili a rade.
    Možda 7-11 i slični (Family Mart) od njih traže kandidate ili im škole same nude. Nedostatak radnika je toliki da je 7-11 hteo da prekine 24x7 praksu i da ukine noćnu smenu.
    Azija, moja dežela.

  5. #5
    Ahaa, izvinjavam se, moja greska. Mislio sam da ste zavrsili skroz.

    Ako se viza produzava na 6 mjeseci za trazenje posla. Da li tu jos vazi da se ne moze raditi duze od 28 sati?
    Ili je moguce u tih 6 mjeseci traziti pravi full-time posao? Cuo sam da su sajtovi kao sto je Gaijinpot dobri za traznje posla, naravno tesko je veoma ali nije nemoguce.
    Takodje, hvala Vam na redovnim odgovorima na pitanja��

  6. #6
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,542
    Viza posle škole se produžava za 6 meseci, ne na 6 meseci. Jedanput.
    28 sati rada (22 dana po 4 sata) mesečno x 1,000 Yen = 28,800 Yen. To je iznos na koji se ne plaća porez, masa part time zaposlenih (po restoranima, robnim kućama,7-11) radi baš toliko. Udate žene koje imaju muževe glavne donosioce prihoda,to im je extra za porodični budžet. Moja žena, permanent resident, je radila po restoranima gde nije smela da pređe taj iznos sati i nadnice inače bi morala da se odvoji od mene finansijski, da plaća porez, da ima svoju penziju,svoje socijalno.
    To je i iznos socijalne pomoći za nezaposlene, zaposlen ili ne,do tog iznosa nema poreza.
    Naravno da može da se traži i nađe full time posao za tih 6 meseci,to je i cilj te uredbe. Mada, da li su to poslovi koje bi radio na duže i da li su bolje plaćeni nego tu gde si, to je pitanje.
    Azija, moja dežela.

  7. #7
    Chairman of the Bored yoyogi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Japan
    Posts
    4,542
    Mislim da je to 22 sata mesečno, ne 28. Možda se promenilo. Pozvaću kolegu "raamen" da se uključi ovde kada ima vremena. On je,kao dipl.ing arhitekture imao japansku državnu stipendiju i u Japanu, na državnom Univerzitetu, doktorirao. Dr nauka. Bio je u Japanu 10 godina, sa ženom koja je ekonomista a umetnica u pekarskim radovima, može da pravi torte i kolače za svetska takmičenja. Mislim da je ona radila max 22 sata mesečno.
    On je stalni posao našao odmah (na toj vizi da ga nađe za 6 meseci), čak postao i direktor i posao i platu preneo u Novi Sad a radi za istu firmu. To ne može svako, ni ja to ne mogu tako lako kao on.
    Azija, moja dežela.

  8. #8
    Wow, to je za svaku pohvalu. Svaka mu cast.
    Bas me zanima sta bi on rekao na ovo. Bitno mi je da sam siguran da je posao koji budem trazio posle skole jezika regulisan zakonom i da necu imati nekih problema. A da isto tako to nisu samo part-time poslovi.
    Naravno htio bih raditi part-time dok studiram ali mislim na pravi full-time nakon zavrsene skole jezika.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •