Kao prvo, ne verujem da postoji nesto sto normalan covek moze da uradi, koliko god da ne poznaje Japan pa da prouzrokuje neku iole znacajniju, cak ni vrednu pomena a najverovatnije bas nikakvu konsekvencu. Taman posla izopstenje, kaznjavanje ili proterivanje iz zemlje.
Stranci su uglavnom izuzeti od normi u smislu da su oni gosti koji ce se preziveti i otici, niko nema nameru da ih vaspitava. Mnogi ce napraviti neki od dole navedenih "prestupa" i niko ih nece ni opomenuti, posle kad se vrate pricaju "ja ovo, ja ono, niko nista ne rece, ko kaze da to nije smelo ili nije bilo lepo?".

Posto pretpostavljam da se sa "domacinima" nece spavati i obedovati pod istim krovom, ono sto sam vidjao da stranci grese su opste stvari na javnim mestima:

- Ne ostavljati niti pokusati da se da baksis kelnerima ili taksistima, nikome i nikada
- Ne izduvavati nos u maramicu za stolom ili dok okolo ima drugih ljudi. Otici u WC ako mora da se izduva
- Ne fotografisati u gradskoim prevozu
- Nikada ne kasniti (Japanci satove navijaju da budu 3 minuta napred). Kasnjenje je izuzetno los manir
- Slobodno traziti kasiku i viljusku u restoranu. Vidjao sam strance sa stapicima kao da mesaju salatu ili im ispada. Japancima je neprijatno ako je neko u toj situaciji.
- U svim kucama izuvanje cipela je obavezno, nema pitanja. U dosta restorana, pogotovo tradicionalnih, isto ima izuvanja.
- Ko ima tetovaze, da ih ne pokazuje. Cak ide dotle da je na skoro svim javnim bazenima, aqua-parkovima i onsenima zabranjen ulaz sa tetovazama.
- Ne pitati pitanja koja zadiru u porodicu i privatan zivot, ukoliko oni to ne zapocnu, cak ni o kolima koja voze/poseduju
- Zenama se ne daje prednost pri izlasku/ulasku u lift, ko to radi deluje kao cudak i zbunjuje sve prisutne
- Zenama se ne toci pice, ne pripaljuju cigarete, ne otvaraju vrata.
- Uvek oslovljavati Japance sa prezime+san (Takeshita-san), cak i ako ste nasamo, udvoje. Da pitas koju muziku voli, nema "ti", nego "Koju muziku Takeshita-san voli?"
- Kod Japanaca nema anti-Amerikanizma. Ako je neko kivan na Ameriku 1999. i proba da dobije simpatije, naici ce na gluve usi.
- Ne ocekivati da budes pozvan u neciju kucu niti pozivati nekog u svoju. Sve se odvija u restoranima i barovima.
- Zvanicna lica su efikasna, ljubazna i nepodmitljiva. Ne pokusavati nista kao "Znas, burazeru, moram to i to...". Od pravila se ne odstupa, nikada.
- Ne otvarati/zatvarati vrata taksija - vozac ih otvara/zatvara hidraulikom.
- Ne sipati soja sos u pirinac.
- Ne zabadati stapice u pirinac ili u jelo da stoje uspravno.
- Ne parfimisati se (ni zene ni muskarci), ni losion posle brijanja (muskarci). To se ne radi, miris nepoznate osobe ulazi u licni prostor okolnih ljudi i remeti im mir. Maltene kao "pustiti vetar" da svi osete.

Ako se nesto jos setim, dodacu.