И ретко кад уопште кажу отворено "не". Они који су навикли на навалентне странце ће то урадити неспретно и грубо уз прекрштене руке у знак Х. Код њих је довољно рећи да је нешто "мало тешко...", има потпуно исту тежину као и "не". После тога, нема инсистирања. Са друге стране, ако се и нешто што урадиш испостави погрешним (чак и кад је дискутабилно), треба одмах и без задршке показати кајање и извинити се без правдања. У Америци и уопште на Западу је "извини" основ за тужбу и знак слабости, у Јапану је излаз из већине неспоразума и грешака. Ту за странце уопште није битна форма, чак бих рекао да се никако не треба извињавати на "јапански начин", само бити искрен.

Пала ми је на памет типична грешка туриста. Фотографисање на местима где је то забрањено. Иако увек пише на улазу у неки објекат да ли је фотографисање забрањено (симбол прецртана камера), нико не иде за тобом да те опомиње. И тај мањак надзора и поверење странци користе да "опале коју за успомену". Поготово то не радити пред пријатељима Јапанцима, ма како да реагују. Делом из тог разлога сви телефони у Јапану који имају камеру имају и звук бленде, прилично гласан. Ту се чак и Apple морао повиновати и елиминисати опцију да се тон искључи.
Допуњавање телефона на јавним утичницама је строго забрањено, никад не бих знао да нисам нашао слободну утичницу у метроу. У ресторану углавном није, али треба питати.
За аутобус треба имати спремну ситнину, плаћа се на излазу у зависности од броја станица, а машина нема могућност да прими новчанице веће од хиљаду јена (ја сам тако пропливао у Кјотоу и никад нећу заборавити поглед који сам добио од возача).
У ресторанима није срамота јести брзо, сркати супу с резанцима (јело се зове раамен, одатле мој nick). Срамота је у ресторанима где се плати фиксна цена, а једе неограничено (табеходаи, где ће те сигурно водити да виде колико можеш да поједеш) поручити, а не појести све.

Но, генерално, оно што је Јојоги одмах на почетку рекао, не треба се оптерећивати силним правилима, то готово увек изгледа смешно и усиљено.
Само бити искрен, љубазан и ненаметљив.