Једна ствар, они су то измислили још пре двадесет година. Нобелову награду добијају јер је након двадесет година ЛЕД коначно "победио" и постао је исплатив за масовну употребу, тј. потпуно ће потиснути жаруљу, а њихово откриће је то омогућило.

Знам какве су опције јер сам био у ситуацији да бирам осветљење на неким пројектима пре само пар година и кад покажеш прстом на ЛЕД одмах добијеш по прстима јер је "било скупо" (а ми радили пројекте за руске зилијардере). Само пар година касније, скроз друга прича. Генерално, ЛЕД је било "хладно" светло, али не хладније од неонског (то се изражава у Келвинима), које ми архитекте у шали зовемо "месарско" светло.

Елем, за све ове године ЛЕД технологија је усавршавана па ни светло није више тако хладно (дапаче, исто као и жаруља 2700 Келвина), а енергетски је десетак пута ефикасније од жаруље (не и од флуоросцентне расвете). Коначно, и цена је пала, па се данас по Јапану ново осветљење продаје скоро искључиво у ЛЕД варијанти (са све даљинцем и уз могућност одређивања интензитета осветљења) , а држава масовно мења све што може да замени (код мене и на факсу и у дому).

Е сад, Јојоги је вероватно у праву кад каже да се у тоталу неће много енергије уштедети, јер ће се квалитет осветљења побољшати. Неки оптимум за осветљење на радном месту је 1000-1100 лукса (то је око 10W/m2 у LED варијанти), док је у стамбеним зградама дозвољено 250-300 лукса, што ће сад отићи вероватно на 500-600, а оно што ми обично у Србији у становима имамо бих ја проценио на 100-150-250 lux. Мислим да ми се интензитет осветљења ипак није битније мењао у дому, а на факултету су и раније углавном поштовани исти стандарди (око 1000 лукса и то неонског светла које је исти ред величине ефикасности са ЛЕД) тако да се ту није битно променио квалитет, па је и потрошња ипак нешто смањена.

Мислим да ће се много променити (појачати) улично осветљење (улице у стамбеним крајевима у Јапану су баш мрачне, може им се, нема криминала) и стамбено осветљење, што је ипак значајна потрошња. И да, биће још више и још већих дисплеја, у колима, на смартфону, телевизорима, по улици,... У перспективи, неке уштеде може да донесе програмирано светло у паметним кућама, јер је ЛЕД јако лако упалити и угасити, затамнити или појачати у зависности од потребе, а све бежично.