Ovaj tred je star, od tada su se stvari promenile - na bolje. Sve je lakše. Nabacao sam ponešto što sam se setio.

Obavezno uzeti osiguranje. Ako se nešto desi, cene zdravstva su kao u Americi.

Internet, WiFi, su sada mnogo pristupačnije (kartice) i jeftiniji. Svaki hotel i restoran ima besplatan WiFi, kao i mnoga javna mesta. I Macdonalds i StarBucks, svako.
Vozovi, ne samo Shinkansen nego i gradski , čak i autobusi imaju besplatan WiFi. Sa mobilnim telefonima, kao i svugde, "roaming" od nacionalnog provajdera može da košta i to dosta, pogotovo ako se šalju videa.

U vreme pre i odmah posle Golden Week, gužve su strašne, u Shinkansenu se stoji kao u tramvaju dok ide 280km/h. Velike firme, kao Toyota, Nissan, Honda, ne obeležavaju državne praznike nego se zatvore i kolektivni odmor baš za Golden Week. To u javnost pusti milione ljudi na odmoru. Gde god hoćeš da odeš, još dva miliona ljudi ide isto tu.
Rail Pass za Shinkansen ne važi za Nozomi Super Express, koji ima najmanje stanica (i ti, Nozomi, svi staju u Nagoya, Kyoto, Osaka). Vagoni svih vozova su isti, sedišta ista samo Kodama i Hikari staju i nekada sede u stanici po pola sata dok oko njih protutnjavaju Nozomi.

Za vreme Golden Week, ja auto ne pomeram niti igde idem. Išao sam u to vreme u Bangkok, samo da ne budem u Japanu. Gužve na autoputevima su po 30km, putari stavljaju prenosne WC-e na 3 km. Za Shirakawa-go, selo iz bajki, jednom sam probao i na ulazu video da se na parking čeka 120 minuta, U-turn.

Za hotele, preporučujem APA, jeftini su a dobri, odlični za turiste koji se samo strovale u krevet i kojima ne treba bazen, raskošni lusteri u foajeu niti ballroom. Uvek su u centru, stotine restorana i život oko njih, uglavnom u blizini železničke stanice. U Japanu su najbolji restorani baš oko železničkih stanica. To je čitava klasa hotela tog ranga i te cene i lokacije. Ne mora baš APA. Čisti, osoblje ljubazno i efikasno.

Kyoto - preplavljen je turistima, više nego pre pandemije. Sada je 1US$ 150 yena, sve je 50% jeftinije nego pre pandemije, otuda tolika navala.
U Kyoto su poludeli od turista, neopisive gužve po autobusima, lokalci ne mogu da uđu da idu svojim poslovima.
Na nekim ulicama su zabranili ulaz turistima , "residents only". Bio sam u Kyoto bar 15 puta, radnim danom, mora da je vikendima ludnica.

Tokyo - Nagoya (350km), Nagoya - Kyoto (130km) Kyoto - Osaka (52km). Tokyo - Osaka, kao Beograd - Ljubljana, Shinkansen vozom je 2 sata i 20 minuta od centra do centra.

Osaka, Universal Studios. Bio sam sa ćerkom bar 10 puta dok je je bila mlađa od 15 godina. Ima o tome tred na sajtu. Megalopolis, ima mesta gde se može provesti vreme samo je nezgodno stići. I sam Universal Studios je nezgodno smešten, na bivšim barama i u luci. Ako se ne ide na 25-30 vožnji i atrakcija (koje se plaćaju, kao roller coaster) , dobro je za pola dana.

Tokyo: uzeti City Tour. Pa ako se nešto posebno svidi, može da se vrati sutradan. Tokyo je veliki grad, ima više stanovnika nego Kanada.

Ako ima nešto da se pita, slobodno pitajte ovde.